ISTINA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum koji je otvoren svim mogućim i nemogućim raspravama - zajedno u potrazi za istinom
 
Početna stranicaLatest imagesPretraľnikRegistracijaLogin

 

 Biblija - temelj u pijesku

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
zli Grebonja

zli Grebonja


Broj postova : 123
Join date : 12.10.2009
Age : 43
Lokacija : Zagreb

Biblija - temelj u pijesku Empty
PostajNaslov: Biblija - temelj u pijesku   Biblija - temelj u pijesku I_icon_minitimepon lis 12, 2009 11:49 pm

Radim kratki animirani dokumentarac (cca 25-30min) na ovu temu te bi u ovom treadu postao ukratko neke "podnaslove" koje slobodno komentirajte. Postove ću stavljati kako mi se bude dalo pisati Wink evo danas prvoga, film nece biti gotov bar jos 2mjeseca . No

Stari zavjet ću zaobić u stilu svećenika na misi pošto je pun nasilja, sodomije, genocida i sl. (premda stari zavjet čini količinski veliku većinu biblije, točnije više od 2/3). Njega je pre lagano za "srušit" a to mi ne predstavlja doživljaj Wink

TEMA 1 - Početak početaka

Ne znam kolko netko može bit "blesav" da tvrdi da su se u novom zavjetu ispunila "obećanja" iz starog zavjeta. Stvarno za ovo treba specijalna (ali dodsovno) razina IQa.
Ako znamo da je zadnja knjiga starog zavjeta napisana najkasnije 300.p.n.e. a prva knjiga novog zavjeta oko 60-ete godine, a Isus je navodno živio između.....onda su u novom zavjetu mogli napisat šta su htjeli kad su pisali o događajima od prije 60 godina i imali stari zavjet kraj sebe. Kao da ja danas pišem o II sv. ratu...stvarno glupo i proročanski nadasve Wink.

Isus je navodno umro oko 30-ete godine. Kako je moguće da se nitko nije sjetio 1 [JEDNU] riječ napisat o Isusu naredna 3 [TRI] desetljeća, onda su počele priče (mit) neko je napisao nešto pa je netko nešto dodao itd....
Da podsjetim na nešto što crkenjaci zaobilaze na veliko:
4 evanđelja koja su danas u bibliji (Matej,Marko,Luka i Ivan) su samo dio od preko 30 evanđelja, nadalje redosljed kojim su u bibliji NIJE realan, danas se zna da je "Marko" pisan prvi (osim evenđelja po Filipu ili Tomi nisam 100% koje od ta 2 koja su odbačena 300 godina kasnije). Marko je dakle pisan prvi od 4 "regularna" evanđelja i to najranije 70-ete godine (spominje uništenje hrama u jerzalemu od strane rimljana) a možda je nastalo i kasnije. Dakle Isus je umro....40 godina zaborava....aha, sjetio se neko nešto napisat......mislim ovo stvarno ne zahtjeva preveliko naprezanje sivih stanica, SCAM.

Poslanice apostola Pavla su pisane prije od svih knjiga novog zavjeta (cca 60-ete godine) a crkva ih je stavila iza evanđelja, kao i promjena mjesta evanđelja međusobno sa 1 ciljem, zavaravanja mase, zašto su poslanice Pavla Korinčanima I i II u bibliji a III nije?!?, di su ostale knjige poput Eloha (referancira se i u starom i u novom zavjetu), ostalih evanđelja i sl?!? Izbačeno je sve van kao nepodobno.

Da ne kompliciram, ima od BBCa i National geographica dokumentaraca na ovu temu, obavezno pogledati. Da se zadržim na ova 4 "legalna" evanđelja:

Kontradikcija na kontradikciji, da ne pišem stavit ću slike sa na kojima se vidi i referenca iz biblije za "Nevjerne Tome":
Slike su LOW RESOLUTION zbog foruma Wink

Biblija - temelj u pijesku A_73bdb

Biblija - temelj u pijesku A4_9bc62

Biblija - temelj u pijesku A2_5b21d

Biblija - temelj u pijesku A3_d2a10
I finale za kraj koje je na svakoj misi citirano, probrano naravno:
Biblija - temelj u pijesku A5_2dda2

Ovakvih "nesuglasica" ina preko 4 tisuće, za primjer u Harry Potteru ili gospodaru prstenova manje od 10......savršena riječ božja..........nebi se reklo.

@EDIT
Kratki nastavak bitnih činjenica.
Ova 4 evanđelja koja su danas u bibliji (matej,marko,luka i van) u stvari nisu pisana od tih likova, to čak i službeni vatikan ne poriče pa ni evanđelici. Marko je npr dobio ime 200godina kasnije kao i ostali napisi iz tih vremena. Bilo bi u redu da i navedeno vremena nastanka evanđelja prema današnjim prosjenama:

Marko 65-75 godine naše ere.

Matej 80-85 godine naše ere.

Luka kao i matej (većina eksperata i dokaza tvrdi da su ova dva nastala direktno i Marka prepisivanjem i dodavanjem stvari***).

Ivan 90-95 godine naše ere, premda ima dokaza da bi moglo biti i 100-150 godine naše ere.

***Priča preko marka -> mateja -> luke i ivana dobiva sve više i više osobina likova (slično gospodaru prstenova ili star warsima), po meni nabolji dokaz za pogledati je dokumentarac "National Geographic: Gospel of Judas.
http://www.nationalgeographic.com/lostgospel/"


Zadnja promjena: zli Grebonja; uto lis 13, 2009 11:20 am; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh] Go down
Siuatlan
Admin
Siuatlan


Broj postova : 186
Join date : 01.10.2009

Biblija - temelj u pijesku Empty
PostajNaslov: Re: Biblija - temelj u pijesku   Biblija - temelj u pijesku I_icon_minitimeuto lis 13, 2009 12:06 am

Citat :
Da ne kompliciram, ima od BBCa i National geographica dokumentaraca na ovu temu, obavezno pogledati.

Može neki link, naslov? Smile
Što zbog mene jer bi pogledala, što zbog toga da bude zabilježeno na forumu. Već kad proučavaš tu kategoriju.

Naime, ja sam zbilja laik kad su u pitanju nelogičnosti biblije. Slabo sam proučavala.
Čekam dalje elaboriranje. Smile
Mogu reći da ovo može itekako poslužiti za jako dobru raspravu za deklariranim vjernikom.
Idealno bi bilo kada bi se netko takav našao na forumu kako bi mogli eventualno čuti i njegovo stajalište o istome jer sve me zanima reakcija/obrana tvojeg izjašnjenja. S obzirom da volim čuti "obje" (navodnici jer ima i više) strane.

Nego, sada si me sjetio. Znaš onaj film Zeitgeist. Pretpostavljam da si pogledao (?) s obzirom da "raskrinkavaju" religiju kao takvu. Otvoriti ću post u kojem jedan biskup komentira isti film i argumentirano (?) poriče tvrdnje izrečene u filmu.
Pa me zanima tvoje mišljenje.
[Vrh] Go down
https://istina.forumhr.com
zli Grebonja

zli Grebonja


Broj postova : 123
Join date : 12.10.2009
Age : 43
Lokacija : Zagreb

Biblija - temelj u pijesku Empty
PostajNaslov: Re: Biblija - temelj u pijesku   Biblija - temelj u pijesku I_icon_minitimeuto lis 13, 2009 12:26 am

Siuatlan je napisao/la:
Može neki link, naslov? Smile
Što zbog mene jer bi pogledala, što zbog toga da bude zabilježeno na forumu. Već kad proučavaš tu kategoriju.
Recimo moji favoriti su:

BBC: The lost gospels
http://www.bbc.co.uk/programmes/b0074t48

National Geographic: Gospel of Judas.
http://www.nationalgeographic.com/lostgospel/

Malo guglaj za ostalo ima dosta materijala do detalja za neke bitne teme.
Siuatlan je napisao/la:

Mogu reći da ovo može itekako poslužiti za jako dobru raspravu za deklariranim vjernikom.
Idealno bi bilo kada bi se netko takav našao na forumu kako bi mogli eventualno čuti i njegovo stajalište o istome jer sve me zanima reakcija/obrana tvojeg izjašnjenja. S obzirom da volim čuti "obje" (navodnici jer ima i više) strane.
Teško, eventualo ćeš dobit neka objašnjenja tipa: "Ali tako piše u bibliji" i to je sve, ali živi bili pa vidjeli.

Siuatlan je napisao/la:

Nego, sada si me sjetio. Znaš onaj film Zeitgeist. Pretpostavljam da si pogledao (?) s obzirom da "raskrinkavaju" religiju kao takvu. Otvoriti ću post u kojem jedan biskup komentira isti film i argumentirano (?) poriče tvrdnje izrečene u filmu.
Pa me zanima tvoje mišljenje.
Ovako, moram NAGLASITI sljedeće: Zeitgeist (dio o religiji) je dobar da zainteresira pojedinca o temi i NAVEDE GA DA SAM ISTRAŽUJE (moj slučaj), briljantno napravljano ALI 2/3 stvari su NEISTINE, provjereno na više značajno referentnih mjesta. Ono sa Horusom su bajke, jedine sličnosti sa njim su:
Sin boga
neprirodno rođen (ne od djevice nego pod čudnim okolnostima)
Ustao iz mrtvih

Ostalo je iskrivljanje istine, dokaza i navlačenje, baš u stilu onih (crkve) protiv kojih se bore. Dio o 911 ima puno manje grešaka premda ih ima, dok je dio o bankarskim sustavima briljantno dokumentarno djelo.

@EDIT

Evo linka za kratke "informativne" filmove na jako puno tema, ovo je najbolji način za borbu protiv zadrtosti, neznanja i dogmi.
http://www.shanekillian.org/
[Vrh] Go down
Siuatlan
Admin
Siuatlan


Broj postova : 186
Join date : 01.10.2009

Biblija - temelj u pijesku Empty
PostajNaslov: Re: Biblija - temelj u pijesku   Biblija - temelj u pijesku I_icon_minitimeuto lis 13, 2009 12:52 am

zli Grebonja je napisao/la:

@EDIT
Evo linka za kratke "informativne" filmove na jako puno tema, ovo je najbolji način za borbu protiv zadrtosti, neznanja i dogmi.
http://www.shanekillian.org/

Možda ovo pod literatura, linkovi, filmske preporuke?

S obzirom da je širokog područja i ne veže se isključivo za temu.

Što se Zeitgeist-a samog tiće, kao što si rekao, film je po meni idealan da malo trgne glavu.
Onako, "lagani" uvod za one zaklupčane u svoje tvrdokorne čahure ovog potrošačkog i nadasve egotripoznog društva.
Daleko od prave stvari.
[Vrh] Go down
https://istina.forumhr.com
Fender




Broj postova : 27
Join date : 11.10.2009
Age : 36
Lokacija : Zagreb

Biblija - temelj u pijesku Empty
PostajNaslov: Re: Biblija - temelj u pijesku   Biblija - temelj u pijesku I_icon_minitimeuto lis 13, 2009 2:49 am

zli Grebonja je napisao/la:

Sin boga
neprirodno rođen (ne od djevice nego pod čudnim okolnostima)
Ustao iz mrtvih

Ostalo je iskrivljanje istine, dokaza i navlačenje, baš u stilu onih (crkve) protiv kojih se bore. Dio o 911 ima puno manje grešaka premda ih ima, dok je dio o bankarskim sustavima briljantno dokumentarno djelo.

Slažem se za zeitgeist: malo grešaka u 911, savršen dio o bankarskim kartelima (o čemu addendum puno opširnije govori), ali dio o religijama izgleda da nije istinit...Ne znam di se može čitat Book of the dead i dal uopće postoji valjan prijevod, ali ono što sam čitao o Horusu još ko klinac, ide ovako:

Seth je ubio i raskomadao Osirisa...Osirisova sestra i žena Isis sastavila je njegovo raskomadano tijelo te se tada spolno općila s njim...I tako je začet bebač Horus...

Ta priča ima u mnogobrojnim mitologijama...Znam da sam čitao staru knjigu o egipatskoj mitologiji (brijem da je uz nju bila i rimska i grčka mitologija)...
[Vrh] Go down
Siuatlan
Admin
Siuatlan


Broj postova : 186
Join date : 01.10.2009

Biblija - temelj u pijesku Empty
PostajNaslov: Re: Biblija - temelj u pijesku   Biblija - temelj u pijesku I_icon_minitimeuto lis 13, 2009 2:51 am

Što se tiće svih tih silnih mitologija, jeste pročitali Dvanaesti Planet od Zecharia Sitchin-a?
[Vrh] Go down
https://istina.forumhr.com
Fender




Broj postova : 27
Join date : 11.10.2009
Age : 36
Lokacija : Zagreb

Biblija - temelj u pijesku Empty
PostajNaslov: Re: Biblija - temelj u pijesku   Biblija - temelj u pijesku I_icon_minitimeuto lis 13, 2009 2:53 am

Isuse kriste, sad sam čitao malo o horusu s wikipedije...Fuj...

Pogledajte sami...

Ko je koga guzio...
[Vrh] Go down
zli Grebonja

zli Grebonja


Broj postova : 123
Join date : 12.10.2009
Age : 43
Lokacija : Zagreb

Biblija - temelj u pijesku Empty
PostajNaslov: Re: Biblija - temelj u pijesku   Biblija - temelj u pijesku I_icon_minitimeuto lis 13, 2009 12:11 pm

TEMA 2 - Mit o križu (druga najveća dogma kršćanstva)

Temeljna nauka (dogma) crkve je smrt isusa na križu, dakako postoji puno vrsta križeva sigurno je da su isusa razapeli rimljani koji su za ovakve "prigode" koristili sljedeću vrstu križa (koristili u: I, X, T i t vrste križeva):

Stup (masivan i težak) je bio postavljen na lokaciji, više stupova ustvari ali uzimamo samo jedan za primjer. Bio je velik, težak i nepraktičan za nošenje i trebao je služiti svrsi neko vrijeme, Taj stup je imao na vrhu poprečno udubljenje za umetanje manje grede s kojim bi onda činio slovo T.
Ova vrsta križa se zove "Križ svetog antonija"(Tau Cross), povijesna činjenica je da su rimljani u 90% slučajeva koristili ovu vrstu križa za razapinjanja zbog njegove praktičnosti POGOTOVO na unaprjed određenim lokacijama kao što je ovo bio slučaj.
"Princip rada" je sljedeći:

Osobi se dlanovi prikuju na gredu (letvu), nešto kao policijske lisice, ona može hodati s tima ali otežano. Na lokaciji gdje se naliazi masivan stup (obično 3-5m visine i na brdu) se gredu (letvu) sa tom osobom prikovanom za nju ometne u udubljenje na vrhu stupa, težina osobe onemogućava da se pobjegne "van", ali to nije glavni razlog ovog principa. GLAVNI RAZLOG je da nema fiksnog spajanja stupa i grede da bi se mogla nanovo koristiti (šta mislite da je svako razapinjanje građen novi stup (križ) i zapikavan tlo ili sl. radnje). (-)+(I)=(T)

Uostalom koja je funkcija 4 kraka na križu (ovog najgornjeg), estetska?!?! nema je, pogotovo ne za razapinjanja.

E sad zanemarimo gore napisane činjenice i okrenimo se bibliji (stil crkvenih otaca) Wink:

Grčka riječ [STAUROS] koja je samo jedna od doslovce stotina krivo prevedenih riječi u bibliji u stvari znači STAKE (na engleskome) ili STUP na hrvatskome. Znači Isus je nosio svoj STUP do mjesta ubojstva.

Rimljani nisu bili "glup" narod, znali su osnove fizike i mehanike, uostalom svatko ko je malo proučavao rimljane zna te neke bitne stvari o njima. Dokaza ima na webu neizjerno mnogo. Pozivam svakog da mi pomoću biblije dokaže suprotno, dok biblija, povijest, znanost i logika govore kontra crkvene dogme.

Uostalom kako osoba koja je premlačena, izbičevana i na samrti može nositi križ dužine 3-5m minimalno (3m u zraku minimalno i 1,5-2m u zemlji minimalni) iz grada na brdo.....minimalno 100-150kg ako ne i puno više.
[Vrh] Go down
sjena

sjena


Broj postova : 55
Join date : 04.10.2009

Biblija - temelj u pijesku Empty
PostajNaslov: Re: Biblija - temelj u pijesku   Biblija - temelj u pijesku I_icon_minitimened lis 18, 2009 2:07 am

Nakon koncila u Nikei 325od. Konstantin uvodi krščanstvo kao službenu religiju rimskog carstva. Odmah se počelo sa pisanjem noveih "starih" dokumenta evanjđelja itd. Tako da je pitanje dali su i ova 4 evanjđelja originl ili samo prerađeni originali. Rmk crkva priznaje samo ta 4 evanjđelja.
[Vrh] Go down
Fender




Broj postova : 27
Join date : 11.10.2009
Age : 36
Lokacija : Zagreb

Biblija - temelj u pijesku Empty
PostajNaslov: Re: Biblija - temelj u pijesku   Biblija - temelj u pijesku I_icon_minitimened lis 18, 2009 6:00 am

sjena je napisao/la:
Nakon koncila u Nikei 325od. Konstantin uvodi krščanstvo kao službenu religiju rimskog carstva. Odmah se počelo sa pisanjem noveih "starih" dokumenta evanjđelja itd. Tako da je pitanje dali su i ova 4 evanjđelja originl ili samo prerađeni originali. Rmk crkva priznaje samo ta 4 evanjđelja.

Kolko sam ja shvatio iz onog dokumentarca: the lost gospels, svi su napisani oko 300. godine poslije krista i nisu bili zapisi nego skupina zapisa...Ili skupina predaja i priča, pa su oni to spojili prema tome što se gdje pričalo da je netko od njih pričao i tako...Dakle, evanđelja nisu pisali matej, marko, luka, ivan, toma, juda itd, nego ljudi 300 godina poslije njih...Čak nema dokaza ni da su dijelovi tih evanđelja autentična djela tih "evanđelista"...Mislim, ako logički pogledaš, kako bi i moglo bit...Prva prava knjiga je bila gutenbergova biblija...
[Vrh] Go down
sjena

sjena


Broj postova : 55
Join date : 04.10.2009

Biblija - temelj u pijesku Empty
PostajNaslov: Re: Biblija - temelj u pijesku   Biblija - temelj u pijesku I_icon_minitimepon lis 19, 2009 12:49 am

Naveo sam gore da je nakon koncila u nike počelo pisanje novih "starih" dokumenata, između ostalog i evanjđelja. Dali su ova 4 evanjđelja pisana u vrijeme kako navodi KC nema dokaza osim njihove tvrdnje. Evanjđelja ima više no rkc priznaje samo ova. Ako pogledaš novi zavjet koptske crkve tamo češ nači da Juda Iskariot nije nikakav izdajica i sve što mu se pripisuje. Da dalje ne nabrajam. Gutenbergova biblija je prva knjiga u smislu koji mi danas poznajemo. Knjiga tj uvezenih rukopisa je bilo i prije.
[Vrh] Go down
zli Grebonja

zli Grebonja


Broj postova : 123
Join date : 12.10.2009
Age : 43
Lokacija : Zagreb

Biblija - temelj u pijesku Empty
PostajNaslov: Re: Biblija - temelj u pijesku   Biblija - temelj u pijesku I_icon_minitimepon lis 19, 2009 1:11 am

Nikeja 325 je početak, onda su dogovorili priču oko trojstva, križa i još par temeljnih dogmi. Bilo je još dosta takvih "koncila" do donošenja "današnjih" postavki. Trebalo je uskladit priču i pobit/istrjebit one koji ne misle tako (praksa prekinuta oko 1800.-te).

Evanđelja su prepisivana (tako su i preživila do danas) i največi problem je kao i danas jezik, neke riječi na recimo grčkom se nemogu precizno prevesti na recimo engleski i vice versa.

@Fender
Nisu sva, većina je pisana od ~70-130. godine, bitno je da se priča širila i dobijala na jačini narednih 200 godina, jednostavno je to jedini način prenošenja informacija.

Dobro si primjetio da je Kršćanstvo (crkvu) uvela politička volja, Konstantnu je očajnički trebala kontrola mase jer je carstvo bilo OGROMNO a mikro sukobi i nezadovoljstvo su bujali (pogotovo među frakcijama ranog kršćanstva).

Meni je najdraža "Book of Enoch", prava stvar, po njoj su nastali Da Vinci Code i nastavak, ima super priča u njoj, inače Enoch se referencira i u starom i novom zavjetu (i to od "Nastanka" do samog kraja biblije), prava šteta da nije dospjela u "završnu verziju".
[Vrh] Go down
sjena

sjena


Broj postova : 55
Join date : 04.10.2009

Biblija - temelj u pijesku Empty
PostajNaslov: Re: Biblija - temelj u pijesku   Biblija - temelj u pijesku I_icon_minitimesri lis 21, 2009 1:36 am

Evo jedan link na usporedni prikaz prijevoda biblije.
www.adventisti.info/biblija/sve.htm
Dosta zanimljivo jer se može vidjet na temelju samo četiri prijevoda kakovi se sve zaključci mogu izvest.
[Vrh] Go down
zli Grebonja

zli Grebonja


Broj postova : 123
Join date : 12.10.2009
Age : 43
Lokacija : Zagreb

Biblija - temelj u pijesku Empty
PostajNaslov: Re: Biblija - temelj u pijesku   Biblija - temelj u pijesku I_icon_minitimesri lis 21, 2009 11:31 am

sjena je napisao/la:
Evo jedan link na usporedni prikaz prijevoda biblije.
www.adventisti.info/biblija/sve.htm
Dosta zanimljivo jer se može vidjet na temelju samo četiri prijevoda kakovi se sve zaključci mogu izvest.
To ja zovem postom Shocked

I sad uzmi da je i do tih verzija (sa linka) trebalo stotine prepisivanja i prevođenja, što samo dokazuje da svi oni koji tvrde da je to "savršena" riječ očito lažu sami sebe Razz
[Vrh] Go down
sjena

sjena


Broj postova : 55
Join date : 04.10.2009

Biblija - temelj u pijesku Empty
PostajNaslov: Re: Biblija - temelj u pijesku   Biblija - temelj u pijesku I_icon_minitimečet lis 22, 2009 4:07 pm

Nobelovac nazvao bibliju priručnikom za nemoral.
www.jutarnji.hr/svijet/clanak/art-2009,10,21,,180301.jl
[Vrh] Go down
zli Grebonja

zli Grebonja


Broj postova : 123
Join date : 12.10.2009
Age : 43
Lokacija : Zagreb

Biblija - temelj u pijesku Empty
PostajNaslov: Re: Biblija - temelj u pijesku   Biblija - temelj u pijesku I_icon_minitimečet lis 22, 2009 4:20 pm

sjena je napisao/la:
Nobelovac nazvao bibliju priručnikom za nemoral.
www.jutarnji.hr/svijet/clanak/art-2009,10,21,,180301.jl
hahaha, istina:
Citat :
Saramago napada “okrutnog, ljubomornog i nepodnošljivog Boga koji postoji samo u našim glavama” te je rekao da njegova knjiga vjerojatno neće uvrijediti katolike jer “oni ionako ne čitaju Bibliju”. - Mogla bi naprotiv uvrijediti Židove, no za to me baš briga - rekao je.
valjak
[Vrh] Go down
Sponsored content





Biblija - temelj u pijesku Empty
PostajNaslov: Re: Biblija - temelj u pijesku   Biblija - temelj u pijesku I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Biblija - temelj u pijesku
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Biblija, Kuran i njihovo podrijetlo.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
ISTINA :: RASPRAVE :: RELIGIJA-
Forum(o)Bir: